Widoki dawnego Śremu
Śrem - Mosty na rozlewiskach Warty

Fragment mapy z 1893 roku


Śrem, pierwszy most. Z lewej widoczna charakterystyczna konstrukcja wejścia do Parku Miejskiego. Lata 30. XX wieku

Pierwszy, drugi, trzeci most
Dzisiaj dla samych śremian zagadką są owe trzy mosty: pierwszy, drugi i trzeci, tak jeszcze chętnie prezentowane na pocztówkach i prywatnych fotografiach z pierwszej połowy XX wieku. Wątpliwości mają ścisły związek z inżynierią drogową, która po drugiej wojnie światowej nieco ograniczyła możliwości rozlewającej się Warty. Dwa pierwsze mosty zniknęły. Dzisiaj byłyby na odcinku ulicy Poznańskiej wzdłuż Parku Miejskiego. Trzeci most przed Zbrudzewem, zbudowany od nowa z betonu i stali, nazywa się dzisiaj mostem na kanale ulgi.

Na zamieszczonej mapie z 1893 roku widoczne są trzy akweny wodne, które przecina droga na północny wschód od zabudowań miasta, od wylotu ulicy Poznańskiej do rozwidlenia w Zbrudzewie. Pierwszy most - u wylotu ulicy Poznańskiej, tuż za naprawdę małym akwenem jeszcze niewielki (w końcu XIX wieku) obszar Parku Miejskiego. Drugi most - na bardziej rozlanym akwenie. Za obszarem wodnym zaznaczono cmentarz żydowski po obu stronach drogi. Na wschód od tego miejsca znajdował się pierwszy gród o nazwie Śrem, zawiadujący w średniowieczu przeprawą przez Wartę. Trzeci most - na rynnie tuż przed rozwidleniem dróg w Zbrudzewie. W rozwidleniu dróg na mapie naszkicowano zabudowania tzw. Starej Strzelnicy.


Śrem, drugi most - ujęcie od strony miasta. Za mostem miejsce po cmentarzu żydowskim, po prawej zachowany dom przedpogrzebowy. Lata 50. XX wieku

[Zamknij]
Pocztówki ze zbiorów Muzeum Śremskiego. (C) Katarzyna Gwincińska 2021. All Rights Reserved


gir@ffe
zaloguj